niedziela, 22 marca 2015

Wigry

Witam,
 Dzisiaj zajmiemy się Wigrami. Wigry jest to wieś położona nad jez. Wigry. Nazwa jest pochodzenia jaćwieskiego. Wg jednej z legend gdy Wielki Książe Litewski wracał z wyprawy wojennej zatrzymał się w tej okolicy aby odpocząć. Spotkał wtedy czterech brodatych mężczyzn. Zapytał się kim są, a oni odpowiedzieli,że mężczyznami. "Vyrai" w języku jaćwieskim oznacza  mężczyźni. Wirold nie znając nazwy jeziora zaczął je nazywać Vyru, a następnie Vygriu.
 Inna wersja mówi o tym, że to Jagiełło podczas polowania spotkał owych brodatych mężczyzn.
Tyle z legend. Najprawdopodobniej nazwa jeziora pochodzi od jaćwieskiego "Vingrus" - krzywy, kręty, falujący. Z kolei od nazwy jeziora swoją nazwę wzięła wieś.
A z czego słyną Wigry? Oczywiściez przepięknego klasztoru.
Jest to były kasztor pokamedulski.
A skąd wzięli się Kameduli nad Wigrami?
Zacznijmy od tego, że w 1655 roku Szwedzi zaatakowali Polskę. I w niedługim czasie Rzeczpospolita została opanowana prawie w całości przez Szwedów, a także Rosjan.
Wtedy to, w 1656 roku, doładnie 1 kwietnia podczas mszy świętej w katedrze Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny we Lwowie, król Polski Jan II Kazimierz Waza ślubował m.in. , że jak tylko okupanci zostaną wyparci to poprpawi los mieszczan i chłopów. To były tzw "Śluby lwowskie".
Po wygranej wojnie król postanowił wypełnić owe śluby i aktem 6 stycznia 1667 roku przekazał Jezioro Wigierskie wraz z kawałkiem puszczy kamedułom. Początkowo kameduli mieszkali we dworze. Lecz ten spłonął w 1671. Wtedy zaczęto budowę murowanego kościoła i zabudowań klasztornych.

                                             Widok na kościół w Wigrach i eremy.

W zatoce jeziora założyli staw rybny, na wyspie sad, ogród botaniczny i zwierzyniec. Kameduli prowadzili intensywną akcję osadniczą. Do dóbr klaztornych należało także miasto Suwałki, które założyli.
W 1800 roku dobra klasztorne zostały skonfiskowane przez władze pruskie, a kameduli wysiedleni.  Kościół był niszczony w 1915 i 44 roku. Po wojnie został odbudowany. Zabudowania zaś w latach 1967-74.
Do dnia dzisiejszego odbudowano kościół, eremy, refektarz, domek furtiana, kaplicę kanclerską i wieżę zegarową.

Pod kościołem znajdują się katakumby z kośćmi zakonników, których chowano w niszach na deskach, a pod głowy kładziono cegły. Jeżeli już nie było miejsca to kości składano w bezimiennym wspólnym grobie pod kościołem.
Nisze te zostały splądrowane przez niemców w czasie wojny.



Wigry znajdują się na terenie Wigierskiegio Parku Narodowego.

Kasztor Wigierski z zewnątrz.





Wnętrze kościoła jest odrestaurowane. Praktycznie całe wyposarzenie zostało zniszczone i wywiezione w czasie wojen.



W podziemiach kościoła, gdzie znajdują się szczątki kamedułów, na ścianie znajduje się malowidło taniec śmierci, która zaprasza mnicha do tańca






W Wigrach w dniach 8-10 czerwca 1999 r. przebywał  Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski. Miał specjalnie przygotowany pokój.







Wigry to naprawdę miejsce warte odwiedzenia. Sam tam jestem co najmniej raz w roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz